NÕUSTAMINE

  • õpetajad – laste arengu ja käitumise toetamine, teadlikult suunatud koostöö lapsevanematega, sealhulgas suhtlemis- ja nõustamisoskused, laste ja vanemate gruppide juhtimine, ümarlaudade ja keeruliste vestluste läbiviimine ehk üldiselt kõikide professionaalsete oskuste toetamine
  • juhtkondade esindajad – (alustavate) meeskondade toetamine, suhted koostööpartneritega, ümarlaudade läbiviimine, ühtsete eesmärkide saavutamine, töötajate professionaalse arengu toetamine arengukavale toetudes
  • lapsevanemad – lapse (üldine) areng ja eakohane käitumine, kasvatusalased teemad, sh eakohaste piiride seadmine, lapse iseseisvuse toetamine ehk vanemlike oskuste toetamine ja kasvatusküsimused positiivses võtmes

 

SUPERVISIOON
Supervisiooni eesmärk on aidata töötajal paremini toime tulla oma tööülesannetega, vähendada stressi ja suurendada tööga rahulolu.

 

Näide lasteaiaõpetaja supervisioonist
Kujutage ette, et Ann on lasteaiaõpetaja, kes on viimasel ajal tundnud suurt stressi ja ärevust oma töö tõttu. Tal on raskusi keeruliste laste käitumise juhtimisega ja ta tunneb end üha enam ülekoormatuna. Ann tunneb, et tema töökoormus ja vastutus on kasvanud, kuid ta ei tea, kuidas seda tõhusalt hallata.

Supervisiooniprotsess oleks näiteks selline:
1. Kohtumine superviisoriga:
Ann osaleb regulaarselt supervisioonisessioonidel. Esimesel kohtumisel jagab Ann oma muresid ja räägib, mis teda kõige rohkem häirib. Näiteks mainib ta, et üks laps on pidevalt agressiivne ja ta ei tea, kuidas sellises olukorras toime tulla.
2. Probleemide kaardistamine ja eesmärkide seadmine:
Superviisor aitab Annil kaardistada konkreetsed probleemid ja seada eesmärgid nende lahendamiseks. Näiteks võib üks eesmärk olla õppida uusi strateegiaid keerulise käitumisega laste juhtimiseks.
3. Praktilised tööriistad ja tehnikad:
Supereviisor aitab Annil kaardistada praktiliste tööriistad ja tehnikad, mida ta saaks kasutada laste käitumise juhtimisel.
4. Emotsionaalne tugi ja refleksioon:
Supervisioonisessioonide ajal saab Ann emotsionaalset tuge ja võimaluse reflekteerida oma töö üle. Superviisor aitab tal mõista oma tundeid ja emotsioone ning leida võimalusi, kuidas paremini stressiga toime tulla.

Supervisioon ehk töönõustamine aitab lasteaiaõpetajal arendada oma professionaalseid oskusi, saada emotsionaalset tuge ja leida lahendusi tööalastele väljakutsetele. See on oluline protsess, mis aitab õpetajal kasvada ja oma töös edukam olla.

Liivalugude teraapia

Kas oled kunagi tundnud, et sõnad ei suuda kõiki sinu tundeid ja mõtteid väljendada?
Liivalugude teraapia pakub sulle ainulaadse võimaluse uurida ja mõista oma emotsioone läbi loovuse ja mängu. Selle teraapia käigus saad luua oma liivakastis maailmu, kasutades miniatuure ja mänguasju, et väljendada oma sisemaailma. See protsess ei nõua sõnu, vaid laseb sul kujutada ja tunnetada asju, mida ei pruugi olla lihtne sõnadesse panna.

Liivalugude teraapia (inglise keeles “SandStory Therapy”) on psühhoterapeutiline meetod, mis kasutab liiva ja väikseid igapäevaelu kujutavaid esemeid, et aidata inimestel väljendada ja töödelda oma emotsioone, mõtteid ning kogemusi. See teraapia vorm on eriti kasulik laste ja täiskasvanute puhul, kelle puhul on verbaalne eneseväljendus keeruline.

Teraapiaseansi etapid

1. Loo oma maailm. Klient täidab liivakasti erinevate mänguasjade ja miniatuuriobjektidega vastavalt oma soovile.

2. Jaga oma lugu. Pärast maailma loomist räägib klient terapeudile, mida nad oma loomingus näevad ja tunnevad.

3. Analüüs ja arutelu. Terapeut aitab kliendil uurida, mida nende loodud maailm nende endi kohta paljastab ja kuidas see võib olla seotud nende igapäevaelu ja probleemidega.

Kerli on rahvusvahelise Liivalugude Teraapia Assotsiatsiooni poolt tunnustatud I taseme spetsialist.