Minu lugu - ligi 20 aastat kogemust õpetaja ja juhina
Olen Kerli ja haridusnõustaja. Minu kirg on aidata nii haridussüsteemis töötavatel inimestel (õpetajad, juhid, tugispetsialistid jne) kui ka lapsevanematel leida lahendusi esmapilgul keerulistena näivatele probleemidele.
Probleeme võib ette tulla erinevaid, alates lapse käitumisest, mida on osapooltele keeruline mõista, meie oskustest täiskasvanuna last toetada või enesele (professionaalse) hoole pakkumine.
Taust ja kogemused
Haridussüsteemis töötan alates 2007. aastast, kui läksin rühmaõpetajana tööle Tallinna Kadaka Lasteaeda. Alustasin sõimerühma õpetajana, õppides samal ajal Tallinna Ülikoolis alushariduse pedagoogi erialal, mille bakalaureusekraadi omandasin 2010. aastal. Mul oli õnn ja rõõm töötada paarilise kõrval, kes innustas mind oma ideid praktilises võtmes rühmas proovima ning aitas meeskonda sisse elada. Tänu temale tean, mida tähendab koostöine, heatahtlik ning eesmärgile suunatud koostöö rühmas.
Mõned aastad hiljem oli mul võimalus hakata tööle aiarühmas. Taaskord oli võimalus kuuluda meeskonda, kus paarilisega üheskoos arutasime ja planeerisime koostööd ning tegevusi laste ja vanematega. Sellest perioodist sain väga olulised kogemused, kuidas juhtida teadlikult lapsi kui ühtset gruppi ning samas pöörata tähelepanu ka iga lapse individuaalsetele eripäradele. Üheks minu suurimaks prioriteediks õpetajana oli sellel ajal mõistev ja heatahtlik koostöö lapsevanematega, et päriselt neid toetada ja neile vajadusel abiks olla.
Magistrikraadi omandasin Tallinna Ülikoolis alushariduse pedagoogi erialal 2012. aastal. Nende õpingute käigus sain kinnitust, kui oluline on lapse arenguetappide teadvustamine oma igapäevatöös või koduses elus. Perioodil 2015-2022 töötasin lasteaias juhtkonna liikmena, alustades õppealajuhatajana ning viimased viis aastat lasteaias direktorina.
Nendel ametikohtadel töötades sain olulisi kogemusi erinevates valdkondades: ühtse meeskonnatöö toimimise alused, alustava õpetaja järjepidev toetamine, lapsest lähtuva pedagoogika mõtestamine ning praktiseerimine ja loomulikult, kuidas need kõik tegevused oleks süsteemselt omavahel seostatud ja teostatud. Lisaks pikaajalised kogemused ümarlaudade läbiviimisel, mis õpetasid konfliktisituatsioonides erinevate osapoolte vajadustele ja olukorras vastutusele tähelepanu pöörama.
Kui kõik need oskused ja teadmised ning rohkemgi veel jõudsid minuni veelgi süvendatumalt, kui alustasin 2018. aastal Tallinnas asuvas Moreno Keskuses praktilise grupijuhtimise õpinguid. Seal omandatud teadmised aitasid mul oma meeskonda ja rolli vaadata hoopis teise pilguga. Kuidagi läks nii, et selles õppes omandatud teadmised olid nii erksad ja vajalikud, et läksin edasi superviisori ja arengutreeneri õppesse, mille lõpetasin 2020. aastal (õpe vastab ANSE ja NBBE standarditele). Superviisori oskusi praktiseerides mõistsin, et minu suurim väärtus on oskus teadlikult inimesi kuulata ja aidata leida järgnevaid samme või lahendusi nende muredele. Seetõttu otsustasin ka 2022. aastal liikuda edasi õppenõustamissüsteemi, kus alustasin tööd sotsiaalpedagoog-eksperdina. Sotsiaalpedagoogina töötades olen nõustanud haridusasutuste õpetajaid, juhtkonna liikmeid ning lapsevanemaid. Ikka selle eesmärgiga, et lapse vajadused ja areng oleks märgatud ning teda ümbritsevad täiskasvanud oleksid teadlikumad, kuidas aidata eelkõige ennast, läbi mille saavad nad toeks olla ka lapsele.
Olles ise grupipõhises õppes osalenud, siis tean ja olen kogenud selle praktilist väärtust ning meie-tundest, mis üheskoos olles ja luues esile kerkib. Nähes ja kogedes grupipõhise õppe võimalusi ning eeliseid, asusin 2021. aastal Moreno Keskusesse psühhodraama CP (certified practitioner) õppesse. Tegemist on siis väljaõppega, mis põhineb sotsiomeetria, psühhodraama, sotsiodraama, aksiodraama ja grupipsühhoteraapia meetoditel ning tehnikatel. Koos imeliste kaasõppuritega lõpetasin CP õppe esimese lennu 2023. aastal. Õpe vastab NBBE standarditele.
Psühhodraama elemente kasutan enda töös kõikide haridusvõrgustikku kuuluvate osapoolte toetamisel. Olen psühhodraama baasil viinud läbi gruppe põhikooli esimese astme õpilastele.
Tugevused ja eesmärgid
Oma töös keskendun kliendi hetkeseisundile ehk aitan kaardistada praeguse olukorra ning mis võiks olla oodatava tulemus. Sealhulgas uurin, mis on kliendi ressurssid ehk milleks ta on hetkel suuteline ja valmis ning aitan seada konkreetse tegevusplaani järgmisteks sammudeks. Soovin ja teen kõik selleks, et nõustamisel tunneks inimene ennast vabalt: oleks kuuldud, mõistetud ja nähtud. Siinkohal kasutan nii superviisori kui ka psühhodraama õpingutes omandatud oskusi. Usun, et last ümbritsevad vaimsest tervisest pakatavad täiskasvanud on võtmeks, et aidata lapsel erinevates arengu- ja eluetappides hakkama saada.
Minu eesmärk on aidata õpetajatel, juhtidel ja lapsevanematel leida lahendusi haridus- ja kasvatusalastele probleemidele. Siinkohal lähtun põhimõttest, et lapsed kasvaksid keskkonnas, kus on tavapärane arutleda rõõmude ja murede üle, leida lahendusi ja tunda ennast sealjuures turvaliselt. Soovin, et minu abil saaksid olla teadlikum täiskasvanu, kes loob lapsele õnneliku lapsepõlve.